Země po narození

12. června 2009 v 19:40 | Martin |  Historie

Jednou ze základních myšlenek, ze které vychází vědecký svět, je teorie evoluce. S postupem času se vytvářely na zemském povrchu vrstvy sedimentů, v nichž se příležitostně v té které době uchovávaly zbytky rostlin a živočichů. Tyto fosílie pro nás představují záznamy minulosti. Věda tyto nálezy detailně zkoumá a vytváří z nich celkový obraz historie života na Zemi.

Geologové dnes říkají, že z období staršího než 600 milionů let nenacházíme žádné stopy po vyšších organismech. Z dob starších než 700 milionů let najdeme pouze pozůstatky po bakteriích. To hovoříme o prekambrickém období. Mezi nejranější zkameněliny vyšších organismů patří fosílie medúzovců. Běžně se uvádí, že Země se začala utvářet před 4,5 miliardami let. (Tento údaj byl zjištěn nepřímo pomocí radiometrického určování stáří hornin.) První sedimenty se začaly tvořit před 3,5 miliardami let - do té doby Země neměla pevný povrch. Existence prvních jednobuněčných organismů je datována do období před 3 miliardami let. Geologové k tomuto závěru docházejí na základě pozorování hornin, kde objevili drobné útvary připomínající otisky buněk. Celé dlouhé období až do dob před 600 miliony lety je však na fosilní nálezy velice chudé.

Po této etapě následoval zlom - tzv. kambrická exploze. Od této doby již máme k dispozici mnoho fosílií - různí živočichové s ulitami, trilobiti atd. K další evoluční etapě patří éra ryb. V té době ještě neexistoval žádný život na souši, první suchozemské organismy se objevily až před 400 miliony lety. Souš poté pokryl hustý porost (džungle). Dále přišla éra plazů trvající asi 100 milionů let. Na Zemi se později objevili také dinosauři, kteří potom nějakým záhadným způsobem vyhynuli. To už se přibližujeme více a více k současnosti, kdy se před několika miliony lety začali z opic formovat první lidé. První člověk moderního typu se však objevuje až před 35 tisíci lety. Počátky civilizace, kdy lidé začínají stavět města, spadají do doby před 6 000 lety. To je takový letmý průlet tím, co nám současná věda říká o vývoji života na Zemi. Vědě se přitom podařilo, aby tento pohled přijal celý svět a uvěřil mu.

Na Západě se proti tomuto vědeckému světonázoru stavělo křesťanství se svým vysvětlením, že náš svět byl stvořen roku 4 004 př. n. l. Zhruba kolem roku 3 000 př. n. l. došlo k velké potopě. Historie celé planety tedy byla vměstnána do éry dlouhé asi 6 000 let.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tada03 tada03 | E-mail | 30. května 2013 v 13:44 | Reagovat

je to dobry :D  me to teda pomohlo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama