Květen 2009

EarthView 3.10.8

23. května 2009 v 9:42 | Martin |  Užitečné programy ke stažení
Dynamický wallpaper a spořič obrazovky, který zobrazuje pohled na planetu Zemi z vesmíru. Samozřejmě nechybí noční stíny a denní světlo. Grafika dosahuje vysoké kvality a jistě budete velice příjemně překvapeni, jak precizně jsou mapy zpracovány.

Program podporuje například: mraky, noční světla měst, atmosférické efekty, architektonické památky viditelné z vesmíru a podobně. Jeden pixel vaší obrazovky odpovídá zhruba 10km na Zemi. V případě, že si objednáte plnou verzi programu, získáte ještě detailnější mapy a možnost zoomování.

Demoverze obsahuje pouze jednu mapu, ostatní můžete stahovat ze stránek výrobce.

Program si můžete stáhnout na této adrese .

Navštívit stránky výrobce můžete na této adrese .

Stránky výrobce přeložené do českého jazyka můžete navštívit na této adrese .

Wallpery vesmíru

23. května 2009 v 9:35 | Martin |  Wallpery ke stažení
Velikost obrázku je v pixelech .

Velikost obrázku : 1024 X 768


Velikost obrázku : 800 X 600


Velikost obrázku : 800 X 600


Velikost obrázku : 300 X 225Velikost obrázku : 500 X 312
Velikost obrázku : 1024 X 768


Velikost obrázku : 500 X 500


Encyklopédia vesmíru 3

22. května 2009 v 21:02 | Martin |  Užitečné programy ke stažení
Tento program doporučuji !!

Multimediální flashová encyklopedie vesmíru, která obsahuje velké množství zajímavých informací. Encyklopedie obsahuje 100 různých textů, 150 obrázků a 10 vědomostních testů. Informace jsou přehledně rozděleny do sedmi kapitol. Program nevyžaduje instalaci.

PRogram je ve slovenčtině .


Program stahujte na této adrese .

Užitečné odkazy

20. května 2009 v 14:05 | Martin |  Užitečné odkazy
Nezobrazuje se vám flash reklama ? Klikněte na ,,Navštívit web" nebo ,,Navštívit forum" .

Katalogy

Alfa

Užitečný katalog pro vyhledávání různých firem a obchodů , lze si ale také přidat svůj odkaz na Vaše stránky .


Alfa Elchron

aloki.cz

Opět užitečný katalog pro vyhledávání infrmací nebo dokoce i přidání vlastní url adresy .Seznam českých a slovenských internetových stránek


Warez weby

Jeden z nejlepších warez webů v ČR , na webu jsou dostupné filmy ke stažení , od mobilních her až po PS 2 hry , seriály , software (programy,aplikace...) a mnoho dalšího . Vše přehledně srovnané na foru . Nejlevnější warez web .*


*

Free online rádia

Tento web doporučuji všem , kteří si chtějí založit vlastní online rádio ve kterém budou hrát hudby který si tam vy dáte a po jakém pořadí chcete , dále tam můžete zvěřejnit svůj web . Po té zašlete kamarádům odkaz pomocí kterého se vám připojí do rádia a budou poslouchat s vámi !! Nebo si také můžete zahrát na moderátora rádia :) ano do rádia také lze mluvit a vysílat to co právě vy říkáte :) Takže neváhejte a zaregistrujte se :)

PS : Rádio vám nepůjde , pokuď nemáte veřejnou ip adresu !!
Dinosauři

15. května 2009 v 18:50 | Martin |  Historie

Paleopatologie je vědní obor, zabývající se výzkumem dávných nemocí jak u historických populací člověka, tak i u pravěkých zvířat různých geologických období. Předmětem zájmu této vědy jsou pochopitelně také neptačí dinosauři, jakožto dominantní forma suchozemské megafauny v období před 200-65,5 miliony let. I přes ohromný časový úsek, který nás od jejich existence dělí, jsme již odhalili mnohá zajímavá fakta o nemocech, kterými dinosauři trpěli. Víme také poměrně hodně o zraněních, která za svého života utržili.

Musíme si však uvědomit, že interpretace takových objevů není snadná. Dinosauři samozřejmě nebyli savci, proto je třeba posuzovat některé objevy ve správném a nezavádějícím kontextu. Z velkého množství dosud odkrytých fosílií dinosaurů jen velmi malé procento vykazuje abnormality. Typickými příklady jsou pak zejména "obroušené" či jinak za živa poškozené kloubní konce kostí nebo nepřirozeným srůstem spojené kostní elementy. Chrupavčité nebo kostní srůsty mohou spojovat jednotlivé části skeletálního aparátu (např. obratle, žebra) nebo místa, na která se dříve upínaly šlachy, vazy či svalové snopce.

Správná odpověď je, že samozřejmě ano a nejen přežili, vesele si žijí dodnes. Dneska už skoro nikdo nepochybuje, že ptáci jsou létající teropodní dinosauři a že tudíž dinosauři stále při síle pokračují ve své divoké jízdě historií života na planetě Zemi. Už i populární vědecká literatura namísto dinosaurů nechává vymřít na konci druhohor "neptačí", "nelétavé" nebo "velké" dinosaury.
O to teď ale tak úplně nejde. Kupodivu není jasno ani v tom, jestli na onom dramatickém konci křídy před zhruba 65 milióny let vymřeli všichni neptačí dinosauři. Většina lidí si myslí, že ano, i když to je vlastně docela divné. Najdou se ale i rebelové, kteří se ve věci křídové katastrofy brodí proti mainstreamu a propagují myšlenku, že dinosauři na některých lokalitách mohli přežít do třetihor.

Jedním z nich je i James Fassett, který dlouhá léta neohroženě bojuje za vizi třetihorních neptačích dinosaurů. Podle něj na začátku třetihor opravdu existovaly izolované oblasti, kde se velkým dinosaurům ještě nějaký čas dařilo žít, takové Ztracené světy, jako z pera Sira Arthura Conana Doyla. Právě taková podle něj měla být oblast Ojo Alamo Sandstone v San Juan Basin, čili v oblasti zvané Čtyři rohy (Four Corners), což je místo, kde se stýkají hranice čtyř podobně velkých a prakticky čtvercových států USA - Colorada, Nového Mexika, Arizony a Utahu. Jak místní jména napovídají, San Juan Basin je hned vedle slavného jaderného svatostánku Los Alamos.

Kolem San Juan Basin a místních dinosaurů se točí letitý spor, ve kterém je klíčovým problémem datování místních dinosauřích fosilií. Jak sám Fassett přiznává, pokud dojde k fosilizaci mrtvoly dinosaura v písku či bahně oblasti, kterou protékají řeky, je jistě možné, že by taková řeka mohla fosilní zbytky vypreparovat a svým proudem odnést do mladších hornin.
Samotář Fassett tvrdí, že nashromáždil pestrou sbírku dokladů, podle nichž nejsou dinosauři z Ojo Alamo Sandstone naplaveninou starších fosilních pozůstatků a že na tom místě žili opravdu i začátkem třetihor.

V prvním kroku svého výzkumu musel Fassett doložit, že vrstvy se zbytky dinosaurů jsou skutečně mladší, než hlučný konec křídy. To se mu podařilo pomocí paleomagnetismu zdejších hornin a analýzou pylu, kterého bylo na konci křídy všude plno. V druhé části výzkumu se věnoval chemickým analýzám, díky nimž zjistil, že kosti z Ojo Alamo Sandstone, domněle původem z třetihor, mají oproti kostem dinosaurů ze starších vrstev odlišné spektrum vzácných kovů. Své výsledky ještě podepřel analýzou 34 kostí hadrosaura, které by měly být třetihorní a podle něj evidentně pocházejí z jednoho jediného zvířete, i když de facto nejsou spojené do kostry.
Háček je v tom, že masová vymírání jsou stále plná otázek. Ani v případě nejmladšího známého masového vymírání, kterým je právě hranice mezi křídou a třetihorami, nemáme příliš jasno o jeho příčinách, natož o jeho průběhu, či alespoň jeho kalendáři. Pak je ale pochopitelně docela obtížné řešit detaily vymření jednotlivých skupin organismů.

Pokud to celé není nesmysl, tak je to zatím nejvážnější doklad třetihorních nelétajících dinosaurů. Všechny experty tím nepřesvědčil, ale jeho skomírající teorie zase hezky obživla.

Ostatně i Fassettovi protivníci přiznávají, že mnohé evoluční linie, jako ptačí dinosauři, krokodýli, žáby nebo třeba želvy, očividně vymírání na konci křídy přežily. Jejich příslušníci museli někde přečkat nepřízeň osudu a pak se zase znovu úspěšně rozšířit. Proč by na takových ostrůvcích pohody nemohli delší dobu přežívat i větší dinosauři?
Bylo by to fajn a zase by se přepisovaly učebnice. Podle Fassetta ale každopádně nešlo o zásadní velké populace, mnohem spíš to byla jen okrajová záležitost. Třetihorní neptačí dinosauři živořili, nešířili se dál a nepřetrvali tam závratně dlouho. Je bohužel čiré bláznovství hledat je v divočině dnešního skrznaskrz proskenovaného světa.ˇ


Omluva

15. května 2009 v 18:49 | Martin |  Nepřítomnost
Omlouvám se všem za dlouho nepřítomnost , měl jsem hodně práce se školou a s učením .

Mini forum

12. května 2009 v 20:44 | Martin |  Mini forum
Vítejte v nově otevřené sekci ,,Mini forum" kde si můžete spolu zachatovat a to s velice lehkým přístupem :)

Prostě stačí jen kliknout na ,,Chat" a pak už jen stačí napsat váš nick a chatujete :) .Podpora

6. května 2009 v 10:14 | Martin |  Podpora
Líbí se ti náš blog ?
Pomohl ti v něčem ?
Nebo jsi se prostě jen dozvěděl něco nového ?

Pokuď ano tak jsi nás potěšil :)

Pokuď chceš přispět klikni na obrázek níže a registruj se přes web na který tě obrázek přesměroval a dobij si kredit :)*
Nezobrazuje se ti reklama ? Klikni sem .

Podpora pomocí banneru

Máš také ňáký banner nebo reklamační obrázek,ikonku nebo i něco jiného ?

Napiš na e-mail chcitovedet@email.cz HTML kod obrazku + odkaz na stranku kterou chceš reklamovat . Reklamace by měla být přidána do rubriky ,,Užitečné odkazy" .

Pokuď dáváš přednost bannerům , prosím vlož si na své stránky následující banner :

HTML kod banneru :

<a href="http://www.chcitovedet.blog.cz" target="_blank"><img src="http://i42.tinypic.com/23m7wjl.jpg" width="661" height="224" alt="*" /></a>

*Novinky - 2009

5. května 2009 v 18:54 | Martin |  Novinky
Nejnovější článek je zbarven zeleně .

13.5 19:00 - Dinosauři - přejít na článek >>
13.5 18:55 - Omluva - přejít na článek >>
12.5 20:44 - Mini forum - přejít na článek >>
6.5 10:15 - Podpora blogu - přejít na článek >>
5.5 18:45 - Nejchladnější místo ve vesmíru - přejít na článek >>
5.5 18:40 - Mléčná dráha - přejít na článek >>

Nejchladnější místo ve vesmíru

5. května 2009 v 18:49 | Martin |  Hvězdy a černá díra
Astronomové našli dosud nejchladnější místo ve vesmíru. Je jím plyn unikající z hvězdy, která se nachází v závěrečné fázi svého života.
Pojmy jako nízká nebo vysoká teplota, které běžně používáme v našich životech, ztrácí ve vesmíru svůj význam. Člověku je při −10 °C zima a při 30 °C už zase teplo. Ve vesmíru je rozsah teplot v porovnání s tím, co známe na Zemi, gigantický. V prostoru mezi hvězdami, kde je téměř vakuum dosahuje nejnižší teplota −270 °C a naopak v nitrech hvězd jsou teploty až několik desítek milionů stupňů!

Absolutní nulaLátku není možné stále více a více ochlazovat na libovolnou teplotu. Příroda určila nepřekonatelnou hranici a to −273,15 °C. Označuje se jako "absolutní nula", protože je to nejnižší možná teplota vůbec, nic nemůže být chladnější. Jak je to možné? Údaj na teploměru, který čteme každé ráno za oknem svého bytu nám vlastně říká jak mnoho energie se ve vzduchu skrývá. Čím méně energie v látce je, tím je nižší její teplota. Při absolutní nule už látka nemá energii, kterou by do okolí uvolnila. Teplota nižší než −273,15 °C není možná. Kdyby se látka měla ochladit ještě více, musela by mít energii ještě menší než žádnou a to jak každý jistě chápe je nesmyslné. Teplotu nemusíme měřit jen tak, že do látky strčíme teploměr. Dá se to udělat i na dálku a astronomové toho hojně využívají, protože jak jinak zjistit teplotu objektů, které jsou od nás tak daleko, že se k nim ani za celý svůj život nedostaneme.
Nejchladnější je "Motýlek"
Hubbleův kosmický dalekohled (HST), který je na oběžné dráze kolem Země už 13 let, vykonal velké množství pozorování a je nejúspěšnějším astronomickým přístrojem vůbec. Na Zemi odeslal snímky obrovského množství těles, hvězd a galaxií. Nedávno opět pozoroval mlhovinu zvanou podle svého tvaru "Motýlek", nacházející se ve vzdálenosti 5000 světelných let od Země. Uprostřed mlhoviny je neobvyklá hvězda vyvrhující do okolního prostoru obrovské množství plynu neuvěřitelně vysokou rychlostí 500 000 kilometrů za hodinu. Jak se plyn vzdaluje od hvězdy a zabírá stále větší objem, snižuje se extrémně i jeho teplota na −272 °C, takže je jen o jeden stupeň teplejší, než absolutní nula. "Motýlek" se tak stal nejchladnějším známým objektem v celém vesmíru.


Mléčná dráha

5. května 2009 v 18:45 | Martin |  Hvězdy a černá díra

Mléčná dráha je pojmenování pro naší mateřskou galaxii, ve které nalezneme Sluneční soustavu spolu s naší planetou
Mléčná dráha je pojmenování pro naší mateřskou galaxii, ve které nalezneme Sluneční soustavu spolu s planetou Zemí.
Mléčná dráha tvoří spolu s dalšími cca 30 galaxiemi Místní skupinu, která má rozlohu přibližně 2,5 miliónu světelných let a kde spolu s galaxií Andromedou tvoří hlavní dva členy skupiny. Jednotlivý členi místní skupiny jsou spolu vázáni gravitačními silami, kterými se navzájem ovlivňují. Vznikly nejspíše společně z jediné turbulentní fluktuace. Samotná Mléčná dráha se počala utvářet přibližně před 12 miliardami let z kvasaru, který počal do svého okolí vyvrhovat svoji hmotu. Rozměry vznikající soustavy se stále zvětšovaly až dosáhly dnešních rozměrů, které jsou okolo 100 000 světelných let (30 kiloparseků) horizontálně a přibližně 30 tisíc světelných let má galaxie vertikálně. Mléčná dráha je tvořena jádrem a spirálními rameny, které tvoří obal. Typově se naše galaxie řadí do spirálních galaxií. Počet aktivních hvězd v galaxii se odhaduje přibližně na 100 000 miliónů hvězd, které však nemůžeme všechny pozorovat.

Pozice Slunce v galaxii je následující. Naše hvězda se nachází v jednom z ramen spirální galaxie. Vzdálenost hvězdy od středu galaxie je odhadována na 30 tisíc světelných let, což je asi 10 kiloparseků. Ve zlomku vyjádřenu Slunce je tři pětiny směrem od jádra ke konci ramene. Slunce se nachází poblíž myslitelného horizontálního středu, což nám zabraňuje v pozorování druhé strany naší galaxie, jelikož se musíme "podívat" skrz jádro, což není zatím možné. Kdyby jste se podívali na naší galaxii "ze shora", tak byste viděli zploštělý disk s několika rameny, které obíhají kolem jádra galaxie, jenž je nejspíše tvořeno obrovskou černou dírou. Samotné Slunce obíhá kolem centra galaxie rychlostí 240 kilometrů za vteřinu a jeden oběh kolem jádra mu zabere 225 miliónů let.

Naše poloha nedaleko horizontální roviny je nevýhodou pro pozorování, jelikož zabraňuje pozorování druhé strany galaxie. Za temné noci však můžeme spatřit bílý opar táhnoucí se přes celou noční oblohu. V těchto místech se nachází jádro galaxie, kolem kterého ramena obíhají. Stříbřitý opar je ale jenom slitý obraz vzdálených hvězd, jelikož na vzdálenost 10 kiloparseků nejsme schopni rozeznat jednotlivé hvězdy. Objev jádra si musel počkat až do použití měření pomocí infračerveného záření.

Kolem Mléčné dráhy obíhají i dvě malé galaxie, které se řadí k satelitním, ale které jsou nejbližšími galaktickými sousedy. Jedná se o Malé a Velké Magallenovo mračno.

Jádro galaxie se nachází poblíž souhvězdí Střelce a je tvořeno hmotou o hmotnosti přibližně 20 miliard Sluncí a o průměru pouhých 1,2 kiloparseků. Látka ve středu je přehuštěna a má největší koncentraci v galaxii. Ze středu jádra stále proudí do okolí vodíkový plyn rychlostí 150 kilometrů za vteřinu, což nás vede k myšlence, že se galaxie stále rozpíná. Pozorování samotného jádra je však velice obtížné, takže naše poznatky jsou omezené.

Pozorovat naší vlastní galaxii je velice složité, a proto se astronomové spíše pokoušejí pomocí pozorování jiných galaxií pochopit, proč se jednotlivé děje v galaxii dějí.


Různá souhvězdí

4. května 2009 v 19:12 | Martin |  Hvězdy a černá díra

Souhvězdí Velký vůz

Souhvězdí
Velký vůz je vlastně část souhvězdí Velké medvědice( Ursa Maior - UMa ).V Americemu říkajíVelká naběračka(Big Dipper).Velký vůzje tvořen jasnými hvězdami kolem 2. - 3. mag.Korbu (kola) vozu tvoří hvězdy Dubhe - (1,8 mag),Merak - (2,4 mag),Phekda - (2,4 mag)a Megrez - (3,3 mag).Ojka vozuje tvořena hvězdou Alioth - (1,8 mag), dvojhvězdou Mizar - (2,3 mag)a Alcor (4. mag), a hvězdouBenetnash - (1,9 mag).

Velká medvědice je velkéa mnohem méně nápadné souhvězdí, tvořené kromě hvězd Velkého vozu většinou slabšími hvězdami 3. - 5. mag.

Souhvězdí Velký vůzje cirkumpolární - viditelné po celý rok, nejlépe však na jaře.Leží mimoMléčnou dráhua naleznemev něm mnoho pěkných jasných galaxií.

Souhvězdí Velká medvědiceje pojmenovánopo arkádské princezně Kalisto (Callisto), se kterou měl řecký bůh Zeus syna Arkase. Diova žárlivámanželka Héra záviděla Kalistojejí krásua proměnilajív medvědici.Zoufalá Kalisto bloudila po lese,až jednou potkala svého syna a chtěla ho obejmout. Arkas v obraně zamířil na velkou medvědici kopí, ale v poslední chvíli zasáhl Zeus a proměnil ho také v malého medvěda. Oba pak umístil na hvězdnou oblohu.Vírová galaxie M-51

Vírová galaxie M-51

Vírová galaxie M-51
Vírová galaxie M 51 je jedna z nejkrásnějších spirálních galaxií severní oblohy. Tvoří ji dvojice galaxií - větší M 51( NGC 5194 ) má úhlový průměr asi 10' a jespirálním ramenem spojenas menší galaxií NGC 5195.Jde o těsné přiblížení dvou galaxií.


Detail galaxie
M 51 (výřez z předchozí fotografie). Galaxie je jasná, ale velmi malá,a přestože je viditelná i menším dalekohledem, její krása vynikne až ve větším dalekohledu. (Galaxie již patří do nenápadného souhvězdí Honících psů (CVn) tvořeného dvěma hvězdami 3. a 4. mag,ale lépese vyhledá podle blízkého souhvězdí Velkého vozu.)


Galaxie M 101

Galaxie
M 101( NGC 5457 ) je větší, ale slabší spirální galaxie o úhlovém průměru skoro půl stupně.V jejím okolí je mnoho malých galaxií, které vypadají většinou jako rozmlžené hvězdičky. Spirální galaxieNGC 5474 (dole) o úhlovémprůměru 5' má jasné jádro mimo střed galaxie.


Detail spirální galaxie
M 101 (výřez z předchozí fotografie). V ramenech galaxie jsou patrné velké difuzní mlhoviny (narůžovělé skvrnky). Galaxie je viditelná za dobrých podmínek světelným dalekohledem.


Galaxie M 81 a M 82


Pěkná dvojice velké spirální galaxie
M 81 (dole) a nepravidelné galaxie M 82 (nahoře). Menší galaxieM 81 prošla asi před 200 miliony lety kolem větší galaxie M 81a ta jí gravitačním působením pocuchala. V levém dolním rohu je ještě malá galaxie NGC 3077.


Detail dvojice galaxií
M 81 a M 82 (výřez z předchozí fotografie otočený o 90° doprava). Větší galaxie M 81( NGC 3031 )o úhlových rozměrech 27' x 14' má jasný střed a slabé ramena. Velmi jasná je menší galaxie M 82( NGC 3034 )o úhlových rozměrech 11' x 4', která je ve větším světelném dalekohledu velmi krásná.


Nejbližší hvězda

4. května 2009 v 18:28 | Martin |  Hvězdy a černá díra
Slunce je nejbližší hvězda Zemi a je zatím jediná, jejíž povrch můžeme detailněji sledovat (povrchem máme na mysli nejspodnější vrstvu, kterou jsme schopni vidět). Jsme na jeho povrchu schopni pozorovat útvary o velikosti desítek a stovek kilometrů. Avšak nitro Slunce můžeme popisovat pouze modely, jež se shodují s pozorováním vnějších projevů Slunce.
Slunce je centrální těleso naší sluneční soustavy. Obsahuje 99 % hmotnosti celé soustavy. Je mohutným zdrojem energie, kterou vyzařuje ve všech oblastech elektromagnetického záření, čímž ovlivňuje všechna tělesa sluneční soustavy. Je to obrovská žhavá plazmová koule.
Aktualní snímek